שלום, מרחב "תודעה בריאה" הופק מתוך רצון לתמוך בכל מי שסובל מדאגה, לחץ, פחד, ורגשות קשים אחרים בצל משבר הקורונה. האתר נבנה על ידי מתנדבים מעמותת מינדפולנס ישראל, ארגן רוטרי ומרכז מיינדפולספייס. כל המורים מלמדים בהתנדבות.

תכנים נוספים שיכולים לעניין אותך

לשמור על העיניים בזמן הקורונה

לשמור על העיניים בזמן קורונה – תמלול השיחה מופיע תחת לשונית "מידע נוסף"ענת אקסלרוד – מפתחת שיטת 'להקשיב לעיניים' מסבירה איך אפשר לעזור לעיניים שלנו בימים מרובי מסכים אלו:"אחד הדברים שמסמלים את התקופה הזו, זה שאנחנו הרבה הרבה יותר מול המסכים. גם בווטסאפ, גם בזום וגם בטלוויזיה.אתם מרגישים את זה בעיניים כבר? אני כן, מאד. אין לנו ברירה, אם אנחנו רוצים עיניים בריאות ורואות, אנחנו חייבים בימים האלה להקדיש להן קצת זמן ותשומת לב. אל תתעלמו מהן."לאתר של ענת  

ענת אקסלרוד

בת 43, מתמחה בריפוי טבעי לעיניים ושיפור הראייה כבר 17 שנים. פיתחה את שיטת 'להקשיב לעיניים' המשלבת תרגול עיניים פיזי יחד עם ריפוי רגשי/נפשי עמוק, לבעיות עיניים (וליקויי ראייה), דבר המהווה לעיתים קרובות צוהר מופלא להתפתחות פנימית ורגשית אישית. מלמדת, מטפלת ומכשירה מטפלים בשיטה.

תמלול השיחה

מתמללת: נעם גרייף

שלום. שמי ענת אקסלרוד מ"להקשיב לעיניים" ואני רוצה לעשות אתכם שיחה על איך אפשר לעזור לעיניים שלנו בתקופה הזו המאוד מאוד הזויה ולחלקנו קשה, לחלקנו נהדרת, לחלקנו מפחידה, לחלקנו מרגשת, אבל מאוד מאוד שונה מהרגיל ויש שני דברים שמאפיינים את התקופה הזו אצל הרבה אנשים. אחד זה שאנחנו הרבה הרבה יותר נמצאים מול המסכים והעיניים שלנו משלמות את המחיר. תכף נדבר על זה קצת יותר באריכות. והדבר השני זה שאנחנו הרבה מאיתנו בחרדה בזמנים האלו, או חרדה כלכלית או חרדה בריאותית. או חרדות אחרות. והעיניים שלנו גם מאוד מאוד מושפעות, כמו כל הגוף, מושפעות מהחרדה. אז אני אנסה כמה שאוכל לעזור לכם כאן בשידור הקצר הזה, מה אפשר לעשות. איך אפשר לעזור לעיניים ואפשר לעשות הרבה דברים כדי לעזור לעיניים שלנו ואנחנו נדבר על זה עכשיו יחסית בקצרה.

אני רוצה לדבר על העניין הזה של המסכים. למה המסכים הם כ"כ כ"כ מקשים לנו על העיניים. אז הדבר הראשון שהוא מאוד משמעותי זה העניין של האור הכחול. בעצם מהמסך מוקרנת אלינו תאורה שאין בה את גלי האור החמים. באופן רגיל כשאנחנו יוצאים החוצה אז השמש נותנת לנו גם את גלי האור הקרים וכל סקלת גלי האור עד גלי האור החמים. וזה טוב וזה מה שהגוף שלנו צריך וזה מה שהעיניים שלנו צריכות וזה מצוין. אבל כשאנחנו מול המסכים אז אנחנו מקבלים רק את הקרים, והקרים האלה, הריכוז של רק הקרים משפיע לנו לא רק על העיניים אלא על כל הגוף, על כל מיני מערכות בגוף, משבש לנו הרבה דברים בגוף. ומה שהוא עושה לעיניים, הוא גם עושה המון מתח, הוא גורם ליובש בעיניים ואם גם ככה יש לנו איזו חולשה או נטייה לחולשה אז זה ממש ממש מגביר את זה.

עוד דבר שקורה לנו מול המסכים זה שאנחנו לאורך הרבה זמן, לפעמים שעות, לא מזיזים את העיניים לטווח אחר. כלומר אנחנו כל הזמן באותו טווח מול המסך או מול הטלפון. אם אנחנו למשל בשידורי זום או בשידורים כאלה כמו שאתם עכשיו רואים אותי אתם הרבה זמן בעצם מסתכלים על אותו טווח ואין תנועה של העיניים קרוב רחוק. עוד דבר שאין זה שאנחנו לא משתמשים בראייה היקפית כשאנחנו מול המסך. לא מעניין אותנו מה קורה פה (בצדדים), כמו שאם אנחנו נלך החוצה ויעבור מישהו, תעבור מכונית, תעוף ציפור, אנחנו ישר… משהו בראייה היקפית שלנו נהיה מגורה. אז זה לא קורה מול המסך ואנחנו גם לא מזיזים את העיניים, שוב מאותה סיבה שאין שום דבר שמגרה ויגרום לנו להסתכל רגע הצידה. נסו רגע להסתכל לצדדים, לטווח הרגיל, אולי יש איזו הקלה. תכף נעשה את זה בצורה יותר מסודרת. ומול המסכים אנחנו פחות זזים ובאופן טבעי ולפעמים גם יושבים בצורה כזו כפופה ואז הזרימה של הדם, הזרימה של הנשימה היא פחות טובה וגם זה דברים שמשפיעים על העיניים.

דרך אגב, אני לא אמרתי, אבל קוראים לי ענת אקסלרוד ואני מפתחת שיטת "להקשיב לעיניים" שהיא שיטה אלטרנטיבית לעזור לבעיות ראייה ולעזור לשפר את הראייה. ובעצם אנחנו ב"להקשיב לעיניים" עובדים גם דרך תרגילי עיניים וגם דרך עבודה ריגשית פנימית בהקשר של בעיות עיניים וראייה ועוזרים לאנשים עם כל קשת בעיות העיניים והראייה בכל הגילאים מילדים ועד קשישים. מבעיות של ליקויי ראייה הכי פשוטות – קוצר ראייה, רוחק ראייה, ראייה של הגיד שצריך להרחיק ועד מחלות עיניים הכי קשות – בעיות רישתית, מקרים שלא מאובחנים, מקרים שאין מה לעשות. אז רק להגיד את זה.

אוקיי. נחזור לעניין של המחשבים. אז מה עושים? בואו נתחיל לעזור לכם כדי להתחיל לעזור לעיניים. במיוחד אנשים, דווקא אנשים שמלמדים ונמצאים הרבה יותר ממה שהם רגילים במחשבים ואנחנו נמצאים עם הטלפון ומסתכלים על כל ההודעות והוואטסאפים. העיניים שלנו פי כמה וכמה מקבלות עכשיו מסכים וממש ממש ממש – זו חובה! – ללמוד איך לעזור להן והתרגיל הראשון שאני רוצה ללמד אתכם הוא חובה להכיר אותו כדי להציל את העיניים שלכם, תפיצו אותו לכל עבר. קוראים לו "תרגיל הכיפוי". תרגיל מהמילה "כף יד". זה תרגיל שהמציא ד"ר בייטס, שהיה רופא עיניים בניו יורק לפני מאה שנה. מפתח שיטת בייטס. ובשביל התרגיל הזה אתם צריכים כרית כזו גדולה או שולחן, אפשר גם על שולחן. אני אדגים רגע על כרית.

אוקיי, אז יש לנו כרית גדולה, אנחנו שמים רגע את המרפקים על הכרית, ואנחנו עוצמים את העיניים. אתם יכולים בינתיים להביא כרית. תרגישו רגע לפני שאתם עוצמים את העיניים, תרגישו את העיניים שלכם. איך הן מרגישות. עייפות? שורפות? מותשות? כואבות אפילו? ועכשיו אנחנו נעשה כמה דקות ביחד כיפוי. עוצמים את העיניים וסוגרים עם הידיים על העיניים העצומות. ככה שהידיים הן או יד ליד יד, או יד על יד. מה שמונח על העיניים זה מרכז כף היד. זאת אומרת זה לא זה – כשהאצבעות לוחצות על העיניים וזה לא זה ששורש כף היד לוחץ על העיניים. שום דבר לא לוחץ על העיניים. אלא מרכז כף היד נמצא מעל לעיניים בלי ללחוץ עליהן. הראש יכול להיות ישר או יכול להיות לנטות טיפה למטה, אבל לא ככה – לא עם הראש אחורה. או ישר או קדימה. בואו תעשו את זה איתי עכשיו. אני עושה את זה, אתם מוזמנים לעשות את זה יחד איתי כמה דקות.

כשאנחנו יושבים אנחנו יכולים לעשות את זה כמובן עם מוזיקה או הנחייה אחרת ואנחנו פשוט יכולים לשים לב לתחושה של כפות הרגליים לעבר האדמה. תרגישו את כף רגל שמאל ואת כף רגיל ימין. את המגע שלהן עם האדמה. דמיינו שכפות הרגליים שוקעות לכיוון האדמה.

נסו להרגיש את האגן שוקע לעבר הכיסא או הספה.

תתחילו לשים לב לנשימה שלכם.

שחררו את הכתפיים.

בואו נשים לב רגע לכתפיים שלנו, נרגיש אם יש הבדל בגובה בין הכתפיים. האם הכתפיים… איך הן ממוקמות בחלל. כמה שאפשר לשחרר. ניתן למנוחה הזו מהכתפיים להיכנס אל הזרועות, אל האמות, אל כפות הידיים שנמצאות על הפנים.

לנשום. עדיף דרך האף אם אפשר. עדיף לנשום ככה שהבטן תתרומם ותרד עם הנשימה. נסו שמה שיתרומם בנשימה זה פחות הכתפיים ויותר הבטן.

משהו מתחיל להירגע לאט לאט. אולי אתם כבר מרגישים את ההקלה בעיניים, אולי ממש לא. ואולי אפילו חלקכם מרגישים שהעיניים יותר כואבות. לא לפחד, לא לדאוג. רוב הסיכויים שפשוט מתחיל להשתחרר מתח מהעיניים. הכאב הזה תכף יעבור. אם הכאב הזה התחיל אחרי שהתחלתם את הכיפוי אז סימן בד"כ שזה כאב טוב. ואם ממש כואב לכם אז תעבירו את תשומת הלב לכפות הרגליים, הישארו כמה שיותר למטה, בגוף.

כמובן שאם יש משהו שמרגיש לכם שאתם רוצים את הכיפוי ולא משנה למה, אתם חייבים להפסיק, אז פשוט תפסיקו. תקשיבו לעצמכם. תקשיבו לעיניים. בואו ניתן לראש להיות כבד ומשוחרר כמה שאפשר, לפנים להשתחרר, לפה, ללחיים.

לעיניים. לשרירים שמקיפים את העיניים למטה ולמעלה. בצד החיצוני ובצד הפנימי של העיניים. גם בימין, גם בשמאל.

לשחרר את המצח.

לנשום.

ואם אתם מגלים שאתם נורא נורא משתעממים, שעמום זה דבר שיש בו הזדמנות מאוד גדולה. אל תפחדו מהשעמום. תסכימו שמשעמם לכם. תסכימו שמשעמם, ותסכימו להישאר שם ותראו מה קורה כשמסכימים לשעמום.

עוד מעט נסיים וכשאנחנו מסיימים את הכיפוי אנחנו עושים את זה מאוד מאוד לאט. אם אני בבת אחת אפתח את הידיים ואת העיניים אני אסתנוור, במיוחד אם יש אור יום לידי והרבה מההרפייה שהשגתי תלך. אז אני עושה את זה מאוד לאט. אז מה שאנחנו עושים זה ככה, נשארים עם עיניים עצומות ואנחנו לאט לאט מתחילים להרחיק את הידיים מהפנים בצורה מאוד מאוד איטית. העיניים נשארות עצומות.

עכשיו העיניים לאט לאט מתרגלות לאור. האור מתחיל להיכנס דרך העפעפיים הסגורים. ואנחנו יכולים לפתוח עיניים. איך העיניים שלכם מרגישות עכשיו? רוב הסיכויים שהרבה יותר טוב. אולי אפילו אתם רואים יותר טוב, לא בטוח, אבל רוב הסיכויים שאתם מרגישים איזשהו שינוי. העיניים מרגישות קצת יותר טוב, אולי קצת יותר רטובות אפילו. זה הכיפוי. הוא כ"כ כ"כ חשוב. בימים האלה הוא ממש הכרחי לכל בן-אדם לדעת ולהכיר אותו.

הכיפוי הוא לא נעשה בזמן שינה. הוא נעשה בזמן ערות. אמנם זה ממש טוב לישון, אפילו לישון טוב, אבל אנחנו רוצים להיות ערים בזמן הכיפוי. אם נרדמנו זה מצוין, אבל זה לא כיפוי. בזמן השינה העיניים לא מצליחות לנוח כמו שהן נחות בכיפוי. המון המון מתח נמצא בעיניים בזמן שינה. במיוחד אם היה הרבה מתח ביום. והעיניים לא מצליחות לשחרר את זה. אז חשוב להיות ערים וכמה שיותר רגועים. זאת אומרת, כמה שאני אצליח יותר להירגע בזמן הכיפוי ככה הכיפוי יהיה יותר משמעותי לעיניים. אם אני בסטרס בזמן הכיפוי העיניים פחות ינוחו. עדיין זה יכול להיות טוב, אבל העיניים פחות ינוחו. זה לגבי שינה וערות.

אפשר לעשות את הכיפוי בשכיבה רק תשימו לב שאתם לא נרדמים. הרבה פעמים כשאנחנו שוכבים אז אנחנו נרדמים. כשהעיניים עצומות אז אנחנו נרדמים.  זה מצוין אבל זה לא כיפוי. נרדמנו, זה לא כיפוי.

עוד דבר שחשוב לדעת ולזכור בזמן הכיפוי זה שאפשר, אמרנו, לשים מוזיקה. אפשר לשים איזו מדיטציה מונחית. לנו ב"להקשיב בעיניים" יש חבילת כיפויים של הנחיות של כיפויים בכל מיני אורכים. אפשר להיות בשקט. מוזיקה רגועה מהיוטיוב זה מצוין. ואם אתם שואלים אם אפשר לשים כזה בד או כרית לעיניים אז זה לא אותו דבר. אין תחליף לידיים. הכיפוי עם הידיים הוא באמת נותן אפקט הרבה הרבה יותר משמעותי מכל דבר אחר.

זה הכיפוי. כמה עושים כיפוי? כמה שיותר. כמה שיותר יותר טוב. עשר דקות, רבע שעה, שעה. 7 שעות, 20 שעות. כמה שיותר תעשו יותר טוב. אין לזה שום מגבלה. זה רק יעשה טוב. יש רק הנחייה אחת למי שיש לחץ תוך-עיני גבוה, גלוקומה עם לחץ תוך-עיני – זה מאוד חשוב לכם הכיפוי אבל לעשות אותו כל פעם עשר דקות, הפסקה קטנה ואז עוד פעם עשר דקות, כמה שיותר לאורך היום. מי שלא יודע מה זה לחץ תוך-עיני זה מצוין.

יופי! אז דיברנו על הכיפוי וזה באמת דבר מאוד חשוב. דבר נוסף שאני רוצה להגיד בהקשר של לשמור על העיניים מהמסכים זה העניין של אור היום. אור היום הוא נורא נורא משמעותי והשמש. אנחנו לא נלמד עכשיו… יש לנו בשיטת בייטס תרגילים עם השמש. אנחנו לא נלמד עכשיו את תרגילי השמש כי אנחנו לא בחוץ, וגם זה תרגילים שיש בהם סיכון אם עושים אותם לא כמו שצריך אבל תצאו החוצה. אפילו עכשיו כשאסור לנו לצאת, עדיין אנחנו יכולים לצאת למרפסת, להתקרב לחלון או למי שיש חצר להיות בחצר ולהיות באור יום. פשוט להיות באור יום. ובלי משקפי שמש. אם אתם מסנוורים שימו כובע. תהיו עם כובע. תנו לעיניים שלכם אור יום לא מסונן. זה ממש ממש חשוב. ואם כבר יצאתם החוצה או התקרבתם לחלון, אז תסתכלו רחוק. עכשיו אנחנו בבית ואנחנו כל הזמן מסתכלים קרוב ומאוד מאוד חשוב שהעיניים שלנו גם יסתכלו רחוק. רחוק רחוק רחוק. כמה שיותר רחוק. ובלי להתאמץ. ואם יש לכם משקפיים תנו קצת לעיניים זמן בלי משקפיים. תורידו את המשקפיים. תעשו כיפוי ואז תסתכלו רחוק, גם אם יש לכם מספר גבוה, בלי להתאמץ, אבל תרשו לעצמכם להסתכל רחוק. תנו לעיניים להשתחרר ותכף נראה מה עוד אפשר לעשות. אבל העניין הזה של גם להיות באור יום וגם להסתכל רחוק מאוד מאוד יקל לכם על העיניים, שזה בעצם האנטיתזה למסכים. האור יום הוא האנטיתזה למסכים. להיות בחוץ זה אנטיתזה למסך. וכל הדברים האלה אתם תרגישו אותם מאוד גם במצטבר, גם בסוף היום. תרגישו שיותר קל לכם.

עוד דבר שאני רוצה להגיד זה שחשוב מאוד לשנות פוקוס. במיוחד אם אתם הרבה זמן מול מסך או מול הטלפון, שזה עוד יותר קרוב וקטן. תשנו פוקוס. מה זה לשנות פוקוס? זה להסתכל קרוב ולהסתכל רחוק. ולהסתכל קרוב ולהסתכל רחוק. ואם אני עושה את זה קצת יותר מהר, קרוב רחוק, קרוב רחוק, קרוב רחוק, העיניים שלי, אני נותנת התעמלות לשריר בעין, למה שנקרא השריר הציליארי בעין שמזיז את העדשה שלנו בתוך העין, זה שעושה את הפוקוס. לשנות אותו. לעשות לו התעמלות, כמו שאנחנו עושים התעמלות אני מקווה לכל הגוף בימים האלה כדי קצת להזיז, שזה גם חשוב לעיניים. אז גם כאן לשנות את הפוקוס.

ודבר אחרון שיכול לעזור לכם לעיניים זה להזיז אותן. גם ככה אנחנו ביום יום כמעט ולא מזיזים אותן, כשאנחנו בבית ומול המסכים אנחנו עוד פחות מזיזים אותן. מה זה להזיז את העיניים? זה להסתכל למעלה, למטה. ימינה ושמאלה. כן? יש לנו גם אלכסונים. יש לנו שישה שרירים מסביב לכל עין. השרירים האלה יודעים לעשות מלא מלא דברים, יודעים לעשות מעגלים. והם יודעים לעשות שמיניות. ואם אתם מזיזים את העיניים לצד אחד תמיד תזיזו גם לצד השני. אם אתם עושים עיגול לצד אחד, תמיד תעשו עיגול גם לצד השני. תמיד יש צד שיותר קל לנו ואנחנו תמיד נזוז לשם, ודווקא תמיד גם חשוב לעשות את זה לצד השני. תזיזו את העיניים, הרבה מתח משתחרר כשאנחנו מזיזים את העיניים. זה לא להזיז את העיניים בקטע של חדר כושר, "לחזק" את העיניים. זה בקטע של להזיז כדי לשחרר, כדי להניע. פשוט להניע. ליצור איזה מין מרווח כזה, איזה מין נשימה לשרירים. העין מתחילה לזוז. וכמובן שחשוב שאנחנו נזוז. כן? וזה ברור, כולם מדברים על זה, לזוז. גם עכשיו כשאנחנו בבידוד בבתים. לזוז! לעשות יוגה. יש המון שיעורים עכשיו אונליין, אפשר לעשות יוגה ופילאטיס וכל מה שאתם רוצים לעשות. אם יש לכם בבית מדרגות תעלו ותרדו במדרגות. אפשר לעשות הרבה תנועה בבית. וזה גם מאוד משמעותי לעיניים משום שזה מגביר את זרימת הדם ומגביר את הנשימה וכל הדברים האלה יש להם השפעה מאוד מאוד משמעותית על בריאות העיניים.

וכמה מילים אחרונות לפני שאני אסיים. העניין הרגשי והנפשי. יש המון המון השפעה, הרבה יותר ממה שאנחנו מסוגלים לתפוס כמה המצב הפנימי שלנו משפיע על העיניים. כמה חרדה משפיעה על העיניים. כמה כעס משפיע על העיניים. כמה… אם יש משהו שאני תקועה עליו והוא נורא מטריד אותי ומפחיד אותי ומלחיץ אותי ואני מנסה לפתור אותו, כל הדברים האלה, זה משפיע על העיניים, הדברים האלה משפיעים על העיניים. ואנחנו ב"להקשיב לעיניים" אנחנו מדברים עם העיניים. אז אתם יכולים בזמן הכיפוי פשוט לנסות לשאול את העיניים מה שלומן. במיוחד לשאול אותן מה הן רוצות לבקש ממכם. שזו שאלה מאוד טובה, יכול להיות שתצליחו לשמוע את התשובה, יכול להיות שלא. אז גם זה וגם לעשות כל מה שאתם יכולים כדי להפחית את רמת החרדה. הבעיה עם החרדה שלנו זה שאנחנו קצת מכורים אליה. אנחנו מכורים לאקשן, לדרמה ומאוד חשוב אם אתם נמצאים בחרדה, אם אתם מרגישים שהגוף שלכם בחרדה לעשות דברים כדי להוריד את זה. למשל לרקוד, לשים מוזיקה ולרקוד. למשל לשמוע דברים שהם לא חדשות, אלא דברים שהם דווקא מרגיעים. יש היום באמת שפע אדיר של הדברים האלה. לשמוע יותר חדשות טובות ולא רק חדשות רעות. בסך הכול כמה שזו תקופה מאוד מאתגרת ואולי לחלקנו מפחידה יש בה גם הזדמנות באמת יוצאת דופן לאורח חיים אחר ולאפשרויות חדשות שנפתחות ואולי משהו מאוד מאוד טוב שיקרה לאנושות מהמקום הזה. אני ככה מאמינה. אז יכול להיות שהתקופה הזו, ההסתגרות הזו היא בעצם הזדמנות בשבילנו לחדש את מערכת היחסים עם עצמנו ועם העיניים שלנו. וההתחברות לעיניים שלנו זה כלי מדהים להתחבר אל עצמנו. להכיר את עצמנו, לאהוב את עצמנו, לקבל את עצמנו. מאוד מאוד מומלץ.

אם אתם רוצים עוד להרחיב בנושא, אם אתם רוצים עוד לשאול שאלות או ללמוד עוד איך לעזור לעצמכם, או ללמוד עוד איך לעזור לעיניים אז יש אצלנו ב"להקשיב לעיניים" המון דברים, גם קורסים אינטרנטיים, גם יש לנו סדנה אינטרנטית בקרוב, נדמה לי עוד שבוע. יש הרבה דברים שאפשר לעשות, אתם יכולים להיכנס לאתר שלנו, "להקשיב לעיניים" ולראות. אני ענת אקסלרוד, רוצה לאחל לכולנו ימים קלים וטובים ושנצליח למצוא שמחה והתרגשות והרבה הרבה חיבור לעצמנו וגם בינינו גם בימים האלה. תודה רבה, להתראות.

מרחב ההתנדבות ותמיכה בזמן קורונה

התרופה לפחד היא אהבה, נתינה, ראיית הטוב זמן של קושי הוא גם זמן לחיבור דרך נתינה וקבלה

מרחב ההתנדבות ותמיכה בזמן קורונה

התרופה לפחד היא אהבה, נתינה, ראיית הטוב זמן של קושי הוא גם זמן לחיבור דרך נתינה וקבלה

סגירת תפריט

הרשמה לשידור לייב

קישור לזום

תודה שנרשמת

תודה שנרשמת למפגש שלנו.
מצורף לינק לכניסה דרך אפליקציית זום:

קישור לזום