[sium_harshma_button]

מה זה מיינדפולנס?

ספרית VOD פתוחה לחברי תודעה בריאה.

להתחברות או הרשמה לחצו כאן

לילה קמחי

מלמדת מדיטציית מיינדפולנס, ויפאסנה ודהרמה מזה שני עשורים בארץ ובחו״ל, בריטריטים, קורסים, ובמסעות רוחניים. מלווה ותומכת יחידים וקבוצות בדרך אל החופש, דרך חקירת עומק פתוחה ויצירתית.

למידע על מפגשים נוספים שלילה מעבירה בתודעה בריאה>>

לילה קמחי

מלמדת מדיטציית מיינדפולנס, ויפאסנה ודהרמה מזה שני עשורים בארץ ובחו״ל, בריטריטים, קורסים, ובמסעות רוחניים. מלווה ותומכת יחידים וקבוצות בדרך אל החופש, דרך חקירת עומק פתוחה ויצירתית.

למידע על מפגשים נוספים שלילה מעבירה בתודעה בריאה>>

על ההרצאה

מה זה מיינדפולנס? מיינדפולנס הינו תשומת לב, עם אכפתיות, קשב שהוא פתוח לא שיפוטי, היכולת שלנו לדעת, להיות נוכחים, לשים לב למה קורה לנו עכשיו בחיים , ברגע ההווה, כאן ועכשיו. בשיחה פותחת זאת של הכנס, נגלה את היכולת המופלאה שיש לנו בני האדם לשים לב, לצאת מהטייס האוטומטי, ולגלות את האפשרות להיות איפה שהחיים קורים, במקום והזמן היחיד כאן ועכשיו. במפגש נגלה את הכוח להיזכר באפשרות להיות נוכחים בחיינו.  (שיחה מוקלטת)

מה זה מיינדפולנס?

” ברוכים וברוכות הבאות ללימוד ותרגול של מיינדפולנס

תשומת לב, עם אכפתיות, קשב שהוא פתוח , לא שיפוטי, היכולת שלנו לדעת, להיות נוכחים, לשים לב למה קורה לנו עכשיו, ברגע זה ממש בחיים, ברגע ההווה כאן ועכשיו.

יכולת מופלאה, שיש לנו כבני אדם לשים לב, בדרך כלל אנחנו הרבה הרבה מהחיים שלנו, מרגעי החיים שלנו- אנו נמצאים על מה שנקרא טייס אוטומטי, אנחנו חולפים על החיים מאוד אחוזים במחשבות, תכנונים על העתיד, אולי חרטות על מה שקרה. מעט מאוד מהזמן אנו בעצם נמצאים איפה שהחיים קוראים, בזמן היחיד שהחיים קוראים, כאן ועכשיו.

המיינדפולנס מחזיר אותנו לשם, המקום היחיד שהחיים קורים, עוזרת לנו להיזכר באפשרות הזאת בכלל להיות נוכחים בחיים. 

השורש של המילה מיינדפולנס מגיע משפה עתיקה שנקראת פאלית, או סנסקרית, השורש או הבסיס של המילה הזאת הוא זיכרון, היזכרות. זה בעצם לא ללמוד משהו חדש, אלא להזכר במשהו שידענו ושכחנו. והיכולת שלנו לשוב ולהזכר שוב ושוב, משהו מאוד מאוד פשוט אבל אולי לא כל כך קל, ללכת נגד ההרגל המאוד סוחף של השיכחה האנושית. לחזור ולשים לב למה קורה איתי עכשיו, מה שלומי עכשיו, איך הגוף מרגיש , איזה מחשבות מתרוצצות? מה מפעיל אותי מרגע לרגע? 

ואנחנו עושים את זה עם הרבה מאוד אכפתיות. מודעות שהיא מודעות אוהבת, תשומת לב שהיא ידידותית. לא משנה מהי הסיטואציה שאנו נמצא את עצמנו בה. תשומת הלב, המיינדפולנס, עוזרת לנו לייצב את עצמנו. להיות יותר ויותר אכפתים, פחות ופחות ריאקטיבים, להגיב את התגובה הנכונה, ולא להיות בתגובתיות. תשומת לב שהיא זהירה, שהיא עדינה, לוקחת בחשבון את מה שמתרחש עכשיו, ומלמדת אותנו, מלמדת אותנו על היכולת שלנו שוב ושוב להיכנס בדלת הזאת, בדלת ההווה. 

יש הרבה מאוד מחקרים היום, במדע, שחקרו את ההשפעה של תשומת הלב באופן הזה. של מיינדפולנס על החיים שלנו, המוח שלנו. ואפשר לראות די בבהירות, שהתרגול של המיינדפולנס , מפחית סטרס, מגביר את הבהירות, את היכולת שלנו לראות נכוחה, היכולת שלנו להיות בקשר עם החיים שלנו כפי שהם מתרחשים עכשיו, וגם עם האנשים האחרים.

כששאלו פעם מורה גדול בתאילנד, מה קורה לאנשים המודרנים בעידן המודרני, איזה סוג של חיים הם חיים. הוא אמר כמה מילים קצרות ומדויקות. הוא אמר “כולם אבודים במחשבות”.

מיינדפולנס עוזר לנו לשים לב מה מנהל אותי ברגע הזה. האם יש דאגות על העתיד, האם יש מחשבות על העבר, חרטות. אנו שוב ושוב בלופ חוזרים על סיטואציות מהעבר, אולי מנסים לתקן דברים מהעבר. מתחרטים מרגישים אשמים וכולי וכולי. 

שוב ושוב אנו יכולות ויכולים כבני אדם , קודם כל לקחת את מידת הרוחק הנכונה, ולראות מה מפעיל אותי. מחשבות שקשורות לעבר, לעתיד, ומה קורה עכשיו? 

אם לרגע אחד מתוק אניח בצד את המחשבות על. מחשבות ותכנונים על העתיד, חרטות על העבר. מה יכול להתאפשר כשאני נוכחת אך ורק במה שעכשיו אמיתי,ברגע הזה ממש. אז הנוכחות ותשומת הלב מוזמנת לכמה מוקדים בחוויה האנושית. אנו יכולות ויכולים כבני אדם לשים לב לגוף שלנו, זה המקום הראשון שהחיים קורים, הגוף תמיד נמצא בהווה. תמיד נמצא כאן. איך אנו נשים לב לגוף? דרך תחושות הגוף, דרך התנוחה של הגוף. נשים לב שהגוף יושב. שברגע הזה הגוף יושב. מהן התחושות הפיזיות של הישיבה, במה נוגעות כפות הרגליים, אולי הגב נשען, איך זה מרגיש? מה קורה בבטן? האם היא תפוסה? מה קורה בנשימה? אנו יודעות אתה נשימה  דרך הגוף. האם היא ארוכה או קצרה, חלקה , קטועה. יש לה הרבה מאפיינים.

היכולת שלנו לשים לב ללנשימה בגוף, משמש כעוגן, למקום היחדי שבו החיים קוראים, כאן ועכשיו. יש לזה יתרון מאוד גדול, ללמוד ולשים לב למה שקורה בגוף. תשומת לב לגוף זה אחד הכלים הכי משמעותיים, וזה כלי שיכול כשאנו לומדים ומתרגלים , להוביל בדרך אל החופש. 

אם נמצא את עצמנו תפוסים בדאגות, נאבקים מול רשימות מכולת אינסופיים של מטפלות שיש לנו, הרבה כובעי שאנו עוברים דרכם במהלך היום, כשיש הזדהות יש פחות חופש, לבחור לעשות את הפעולה הנכונה”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תכנים נוספים שיכולים לעניין אותך

It seems we can't find what you're looking for.
It seems we can't find what you're looking for.

מה זה מיינדפולנס?

תודה שבחרת להצטרף לרשימת התפוצה אנה מלא/י את המייל שלך כאן:

כתוב את הכותרת כאן

ראשון בבוקר

בועז עמיחי

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.