[sium_harshma_button]

מיינדפולנס לעת זקנה

ספרית VOD פתוחה לחברי תודעה בריאה.

להתחברות או הרשמה לחצו כאן

דורית בן יהודה

גרונטולוגית ומלווה רוחנית, מתרגלת מדיטציה, לומדת את חכמת ההזדקנות, מתרגלת ומלווה זקנה מזה שנים, מלווה אנשים במצבי משבר, זקנה וסוף החיים.

דורית בן יהודה

גרונטולוגית ומלווה רוחנית, מתרגלת מדיטציה, לומדת את חכמת ההזדקנות, מתרגלת ומלווה זקנה מזה שנים, מלווה אנשים במצבי משבר, זקנה וסוף החיים.

רחל שקדי

מלווה אנשים, קבוצות ומרצה במסגרת חכמת ההזדקנות מזה שנים. מלווה אנשים בסוף חייהם יותר מ 20 שנה. פסיכותרפיסטית גופנית, מדריכה קבוצות בדרך הנוכחות בארץ ובעולם. מתרגלת מדיטציה, חקירה עצמית ואי שניות על-פי רוחו של רָאמָנה מהרישי.

זאב בן אשר

מתרגל ומנחה מדיטציה לקבוצות הגיל השלישי, לפגועי נפש בעמותת אנוש ובעבר גם בעמותת תובנה. פעיל חברתית בליווי ותמיכה בקשישים בדרום תל אביב, באימון מנהלים בקהילה הבדואית וכמו כן בקהילה העסקית. מנחה בנושאי מנהיגות מבוססת מיינדפולנס, ניהול והקשבה. דירקטור בחברות ציבוריות.

ברוך ושילה שלו

שילה שלו- מורה למיינדפולנס ודהרמה, דהרמהצ’אריה שהוסמכה להוראה על ידי מסטר הזן תיך נהאת האן, מעבירה סדנאות בארץ ובחו”ל.

ברוך שלו- מורה לדהרמה ולבודהיזם, הוסמך כדהרמה-צ’אריה על ידי תיך נהאת האן, יועץ לפרטים, קבוצות וארגונים, מלמד בארץ ובחו”ל.

רני עובדיה

רני עובדיה מלמדת דהרמה ומדיטציה בעמותת תובנה ובמסגרות אחרות.

מייסדת בית הסנגהה, חברה בדהרמה מעורבת חברתית, עובדת כפסיכולוגית קלינית, אם לשלושה, סבתא לשניים.

על ההרצאה

חכמת ההזדקנות מזמינה אותנו להתבונן בהזדקנות, לחקור אותה,
בלב פתוח, חומל ואמיץ,
ולאפשר ליכולות המיטיבות לבוא לידי ביטוי בתהליך ההזדקנות.
הזדקנות ערה ומיטיבה, נוכח המצוקה הקיומית של היותנו נתונים ללידה, תחלואה, הזדקנות ומוות.
הדהרמה רואה את ההזדקנות כתהליך טבעי. היא מביאה תשומת לב לדברים כמות שהם, נפתחת אל החוויות שלנו לרע ולטוב, ומבינה שהכול משתנה וחולף.

באיזה אופן הדהרמה יכולה לתמוך בהזדקנות מיטיבה?

רחל שקדי: למעשה חוכמת ההזדקנות הוקמה מתוך איזה שהוא צורך, או פחד מהזדקנות ומוות.  במסע האישי שלי ראיתי עד כמה הדהרמה והתרגול מיטיבים עם חיי.  אם אנחנו נתבונן היום בתפיסה התרבותית חברתית של ההזדקנות, במיוחד בתקופת הקורונה, הכל הציף את זה החוצה. הרי שאנו רואים  שהזקנה  (ויש הבדל בין הזדקנות- תהליך, לזקנה כתואר) –  הרי שהיא נדחקה לשולי החברה, היא חיה בתוך הבועה. חיים בבדידות, בתוך בתים ומוסדות.
יש תפיסה שהשעון עצר מלכת. ויש סטיגמה על הזקנה כמשהו דוחה, לא נעים , לא טוב, לא נוח. לצערי הרב הרבה אנשים שמגיעים לגיל הפרישה מוותרים על חייהם,  חיים בתוך הבועה שלהם, וזה   גם בא מתוך תפיסה חברתית ותרבותית.
זה עשה לי שוק ,כשחזרתי מהודו, והתחלנו בבית הסנגהה  יחד עם רני קבוצה. והלכתי לחפש חומר על aging, מה שמצאתי  באינטרנט זה מידע על anti aging. יש תפיסה של “לא על זקנה.   כשהבאתי את אמא של למשען, אמא שלי הסתכלה מסביב ואמרה “את שמה לב, כולם פה זקנים” ומה איתך?

זאת אומרת, שלא פעם אנשים נרתעים מהשם חוכמת ההזדקנות, אומרים אני עדיין לא שם. אני מרגישה צעירה. לא שם.

אבל גם אם מרגישים נפלא, תהליך ההזדקנות לא נתון לשליטתנו . והדהרמה מנגישה לנו את האפשרות להיות   להיות בתהליך ההזדקנות כתהליך טבעי. כחלק ממעגל הלידה והמוות. וכבר כשאנו מסתכלים בתוך הדהרמה אנו רואים את חמשת התזכורות, שאחת מהן היא שאין מנוס מזיקנה, יש גם אני אחלה,  מסתכלים על כל התזכורות. דרך הטבע היא שנזדקן. כך שהדהרמה מנגישה את התהליך, להתבונן בלבן של הזקנה, עם הנחת ועם אי הנחת, כך שעצם העובדה של התרגול, מה שהוא ייצר- זה להזדקן הזדקנות פרו אקטיבית. כך שכל אחת ואחד שכאן אתם כבר חלק מהפרויקט של חוכמת ההזדקנות. עצם זה שאני מאפשרת לעצמי לשנות את התפיסה של התודעה שלי על התהליך, כבר עשיתי משהו. כך שיש לי אפשרות להדהד לסביבה שלי וככל שמרחיבים את המעגל , כך אנו יכולים לאפשר לתודעה החברתית והתרבותית להשתנות. התהליך הזה כבר קורה גם בממסד, שמגלים את הגיל החדש של שישים ושבעים, מה שמייחד אותנו, זה תשומת הלב הקשובה לתהליך של ההזדקנות, לאי נחת. וזה רלוונטי לחוכמת ההזדקנות. ואני מקווה שהחברים בפאנל יאפשרו להרחיב את היריעה.  לכן מה שחוכמת ההזדקנות עושה , זה היכולת לדבר את הדהרמה לכל אחד. אנחנו מלווים זקנים בבתי חולים, בתים פרטיים ומועדונים. וגם להנגיש את הדהרמה לאנשים שמתרגלים, ודווקא היכולת לתרגל את הזקנה, מאפשר לצלול עמוק יותר לתוך הדוקהה.  מוזמנים לחפש את חוכמת ההזדקנות ולהצטרף למגוון התכנים השונים שאנו מציעים

 

 

תכנים נוספים שיכולים לעניין אותך

It seems we can't find what you're looking for.
It seems we can't find what you're looking for.

מיינדפולנס לעת זקנה

תודה שבחרת להצטרף לרשימת התפוצה אנה מלא/י את המייל שלך כאן:

כתוב את הכותרת כאן

ראשון בבוקר

בועז עמיחי

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.